Historia Zakładu  - wazniejsze osiagnięcia

Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki   2000-2002                                                    powrót

                W latach 2000-2002 Zakład uczestniczy w statutowych tematach badawczych, grantach, zleconych pracach badawczych oraz międzynarodowych tematach badawczych. Kontynuowana jest działalność usługowa na rzecz innych zakładów IUNG w zakresie statystyki matematycznej, doświadczalnictwa, przetwarzania danych, analiz przestrzennych i kartografii.

     W kwietniu 2000 ukończony zostaje projekt zlecony PBZ 17-08 "Zintegrowany system informacji o rolniczej przestrzeni produkcyjnej Polski". W temacie "Ocena zawartości metali ciężkich, siarki i niektórych związków organicznych w glebach użytków rolnych", realizowanym wspólnie z Zakładem Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów, zespół GIS Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki opracowuje aplikacje do analiz przestrzennych i bierze udział w opracowaniu (analizy przestrzenne, redakcja i wydruk) map numerycznych stanu zanieczyszczenia gleb Cu, Cd, Ni, Pb, Zn i S w skali 1:500 000. W ramach tematu "Uruchomienie systemu informacji o rozmieszczeniu chwastów segetalnych" powstaje system przetwarzania danych dotyczących występowania chwastów w uprawach polowych w Polsce, a pochodzących z monitoringu prowadzonego przez ok. 20 lat w Zakładzie Ekologii i Zwalczania Chwastów IUNG. Wykorzystując system opracowano i wydrukowano atlas rozmieszczenia chwastów segetalnych w Polsce (16 map zachwaszczenia). Dla opracowań wykorzystujących dane i analizy przestrzenne szczególnie istotne są wyniki osiągnięte w temacie "Metody geostatystyczne w przestrzennych badaniach eksperymentalnych".

     Zagadnienia modelowania wzrostu i rozwoju roślin badane są w ramach tematu "Ocena przydatności modeli deterministycznych SUCROS / WOFOST / NWHEAT do wyjaśniania zmienności plonowania pszenicy ozimej w warunkach polowych".

     W ramach dwóch projektów międzynarodowych "Development and Implementation of an Internet based Decision Support System for Integrated Pest Management in Poland 2000-2002" (Opracowanie i wdrożenie Internetowego Systemu Wspomagania Decyzji dla integrowanej ochrony roślin w Polsce, 2000-2002) oraz "Development of an Internet based Decision Support System for Cereal Diseases and Potato Late Blight in Poland, 2001-2002" (Opracowanie Internetowego Systemu Wspomagania Decyzji dla Ochrony Zbóż i Ziemniaków w Polsce, 2000-2002) uruchomiono strony WWW z informacją pogodową, klimatyczną, odmianową itd. oraz strony z modelami ochrony zbóż przed chorobami, modelem ochrony zbóż przed chwastami oraz modelami ochrony ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Projekty międzynarodowe są prowadzone przy współpracy Duńskiego Instytutu Nauk Rolniczych (DIAS), Duńskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DAAC) oraz kluczowych instytucji zajmujących się ochroną roślin w Polsce: IOR w Poznaniu, IHAR w Radzikowie, IHAR Oddział w Boninie i GIIORiN w Warszawie. W projekcie udział biorą ponadto IMGW Oddział w Poznaniu oraz LODR w Końskowoli.

       Wynikiem pracy Zakładu w okresie 2000-2002 są liczne programy komputerowe, aplikacje internetowe, raporty badawcze, analizy przestrzenne, mapy numeryczne, publikacje i recenzje. Zakład współpracuje z naukowymi instytucjami krajowymi (Instytut Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Uniwersytet Wrocławski) oraz zagranicznymi (Danish Institute of Agricultural Sciences). Pracownicy Zakładu biorą udział w wielu sympozjach i konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych.