Historia Zakładu  - ważniejsze osiagnięcia

Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki    2010                                                          powrót

               W 2010 roku, tak jak w latach ubiegłych, Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki oraz Zakład Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów realizowali projekt „System monitoringu suszy rolniczej w Polsce”. System ten finansowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach projektu badawczego zamawianego. Zbudowany system na podstawie przebiegu warunków pogodowych oraz posiadanej bazy danych dotyczących gleb, ocenia zagrożenia suszą rolniczą upraw rolnych. W 2010 roku w znacznym stopniu rozbudowano sieć automatycznych stacji meteorologicznych na terenach, w których wystąpił dotkliwy brak tych stacji. Projektem monitoringu suszy rolniczej w Polsce w 2010 roku kierował dr Andrzej Doroszewski.

       W 2010 roku zakończona została realizacja projektu PBZ-MNSW-1/3/2006: „Nowoczesne technologie energetycznego wykorzystania biomasy i odpadów biodegradowalnych”, którego kierownikiem zadania dotyczącego części rolniczej był prof. dr hab. Antoni Faber. W ramach realizacji tego projektu opracowano syntezę z badań potencjału produkcji wierzby, miskanta i ślazowca w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na biomasę dwudziestu największych elektrowni systemowych w Polsce.

      W ramach realizacji zadania 1.2 PIB „Opracowanie wskaźników oceny zrównoważonego gospodarowania zasobami środowiska rolniczego” przeprowadzono identyfikację występujących zmian niekorzystnych i korzystnych w rolnictwie i środowisku rolniczym. Wykonano szacunki sekwestracji węgla i ograniczeń emisji gazów cieplarnianych w produkcji biopaliw płynnych. Kierownikiem tego zadania był prof. dr hab. Antoni Faber.
     W ramach realizacji zadania 2.8 PIB: „Ocena możliwości produkcji, opracowanie i wdrożenie technologii uprawy roślin na cele energetyczne”, oszacowano potencjały ekonomiczne biomasy (wierzba, miskant i ślazowiec) w przekroju powiatów w Polsce. Kierownikiem tego zadania był prof. dr hab. Antoni Faber
     W 2010 roku w zadaniu PIB 2.9 „Doskonalenie systemów doradztwa w zakresie zrównoważonej produkcji roślinnej” przetestowano procedury nawożenia siarką i wdrożono je w postaci modułu w programie NawSald. Oceniono wykorzystanie programu Plano RS przez doradców rolno-środowiskowych i rolniczych oraz rolników. Do Centralnego Modułu Danych Meteorologicznych podłączono trzy nowe stacje agrometeorologiczne, zwiększając ich liczbę do 18. Opracowano pięć aplikacji internetowych Systemu zaleceń rolniczych związanych z przebiegiem pogody. Opracowano aplikację internetową umożliwiającą prezentację wyników monitoringu azotu, prowadzonego przez stacje OSCh-R. Kierownikiem tego zadania był dr Andrzej Zaliwski.

      W Zakładzie w ramach projektu Proficiency, dwumiesięczny staż odbyła studentka Rolniczego Uniwersytetu w Atenach – Panagioula Mathiou.

        Komitet Organizacyjny VII Lubelskiego Festiwalu Nauki wyróżnił dr Andrzeja Doroszewskiego w kategorii Najlepszy Warsztat IUNG-PIB za projekt pt. „Działalność jednej z najstarszych stacji meteorologicznych w Polsce”.


Opr. Andrzej Doroszewski